چرا باید در نوروز لباس نو پوشید؟

چرا باید در نوروز لباس نو پوشید؟

پوشیدن لباس نو در جشن نوروز یکی از آداب دیرینه ایرانی است. در قدیم توجه تهی دستان و فقرا در خرید لباس، فقط در حد خریدن لباس نو برای کودکان  بود. با رسیدن فصل بهار پادشاهان ایرانی به کارگزاران و خدمتکاران لباس نو (ملقب به خلعت) پاداش میدادند. رسم پادشاهان خراسان این بود :  آنها به سپاهیان خود لباس های بهاری و تابستانی هدیه میدادند. تاریخ نویسان این سنت را بسیار نقل کرده اند. در یکی از این نقلها، هر سال شب عید 50 دست لباس پسرانه و دخترانه به اطفال یتیم داده میشد. در دوران صفویه و قاجاریه مردم  با فرارسیدن نوروز لباسهای فاخر به تن میکردند.

این نوشته کهن در اکثر نوشته های مربوط به عید نوروز وجود دارد : " با آمدن بهار لباس نو بپوشیم که شگون شادمانی و آرامش دارد. " 

مردم قدیم ایران در نوروز لباسهای نو می پوشیدند، جواهرات فاخر می انداختند، کلاه نوروزی بر سر میکردند، سرمه عیدی به چشم میکشیدند و برای خوش بو شدن از عطر استفاده میکردند. 

جهانگردانی که به ایران مسافرت کردند گفته اند که ایرانیان برای نوروز نام های مختلفی را انتخاب کردند از جمله میتوان به "عید لباس نو" اشاره کرد زیرا هر کس هر چند هم که فقیر باشد دست کم یک دست لباس نو خریداری میکند، افراد ثروتمند و طبقات برتر جامعه هم در نوروز هر روز لباس تازه ای بر تن میکردند. 

اگر چه یادمان میرود که عشق تنها دلیل زندگی است

اما خدا رو شکر که نوروز هر سال این فکر را به یادمان می آورد

پس نوروزتان مبارک که سالتان را سرشار از عشق کند ...

گذشتگان برای ما عید لباس نو را به ارث گذاشتند، از این رو جالب است که تصاویری از سبک پوششی آنها در دوران مختلف ببینیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در 1395-12-27 توسط 1 772

منو