چرا باید در نوروز لباس نو پوشید؟

نوشته شده در تاریخ1395-12-27 توسط 1092

 پوشیدن لباس نو در سنت ایرانی و باور های کهن ایرانیان، الهام گرفته از طبیعت است. زیرا ایرانیان یاد گرفته اند که با سرسبز شدن درختان و فرارسیدن بهار و نو شدن چهره زمین باید لباس نو بپوشند. به طوری که در طی سالها این سنت بر تمام ایرانیان چه فقیر و چه غنی واجب بوده است. امروزه هم نوروز بدون خرید لباس نو، نوروز نیست. هر چند خرید لباس همیشه لذت بخش است اما خرید لباس نو در حال و هوای بهاری لذت دیگری دارد و این، ریشه در تاریخ ایران و سنت های ایران قدیم دارد.

پوشیدن لباس نو در جشن نوروز یکی از آداب دیرینه ایرانی است. در قدیم توجه تهی دستان و فقرا در خرید لباس، فقط در حد خریدن لباس نو برای کودکان  بود. با رسیدن فصل بهار پادشاهان ایرانی به کارگزاران و خدمتکاران لباس نو (ملقب به خلعت) پاداش میدادند. رسم پادشاهان خراسان این بود :  آنها به سپاهیان خود لباس های بهاری و تابستانی هدیه میدادند. تاریخ نویسان این سنت را بسیار نقل کرده اند. در یکی از این نقلها، هر سال شب عید 50 دست لباس پسرانه و دخترانه به اطفال یتیم داده میشد. در دوران صفویه و قاجاریه مردم  با فرارسیدن نوروز لباسهای فاخر به تن میکردند.

این نوشته کهن در اکثر نوشته های مربوط به عید نوروز وجود دارد : " با آمدن بهار لباس نو بپوشیم که شگون شادمانی و آرامش دارد. " 

مردم قدیم ایران در نوروز لباسهای نو می پوشیدند، جواهرات فاخر می انداختند، کلاه نوروزی بر سر میکردند، سرمه عیدی به چشم میکشیدند و برای خوش بو شدن از عطر استفاده میکردند. 

جهانگردانی که به ایران مسافرت کردند گفته اند که ایرانیان برای نوروز نام های مختلفی را انتخاب کردند از جمله میتوان به "عید لباس نو" اشاره کرد زیرا هر کس هر چند هم که فقیر باشد دست کم یک دست لباس نو خریداری میکند، افراد ثروتمند و طبقات برتر جامعه هم در نوروز هر روز لباس تازه ای بر تن میکردند. 

اگر چه یادمان میرود که عشق تنها دلیل زندگی است

اما خدا رو شکر که نوروز هر سال این فکر را به یادمان می آورد

پس نوروزتان مبارک که سالتان را سرشار از عشق کند ...

گذشتگان برای ما عید لباس نو را به ارث گذاشتند، از این رو جالب است که تصاویری از سبک پوششی آنها در دوران مختلف ببینیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محصولات مرتبط
1 نظر
  • سمانه قدیانی

    سمانه قدیانی 1396-01-08 پاسخ

    سال نو مبارک
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود