نکاتی جالب برای شست و شوی انواع پارچه

نوشته شده در تاریخ1395-12-25 توسط 1349

آیا شما هم دوست دارید بدانید پارچه های گوناگون را چگونه باید شست؟ پیشتر در مطلبی انواع پارچه را معرفی کردم. حال لازم است علاوه بر آگاهی از انواع پارچه، بدانیم چگونه باید آنها را بشوریم و چگونه از آنها نگهداری کنیم؟ هر چه بیشتر از جنس پارچه و همچنین شیوه شست و شوی آن اطلاعات داشته باشیم، میتوانیم بر عمر لباس های مورد علاقه خود بیفزاییم.

 

هر نوع پارچه ای روش شست و شوی ویژه ای دارد و باید با شیوه مناسبی با آن رفتار کرد. از این رو تعدادی پارچه و روش شست و شوی آنها را معرفی میکنیم.

1- استات (ََAcetate): 

اکثر پارچه های استات باید در خشک شویی شسته شوند. البته بعضی از آنها قابل شست و شو با دست نیز میباشند. برای شست و شوی دستی آن را در آب ولرم همراه با صابون ملایم بشویید. پارچه را نفشارید و نچلانید.

 

بافت پارچه استات:

 

2- آکلیریک (Aclyric) : 

با ماشین لباس شویی و با آب گرم شسته شود، مقداری نرم کننده در دور آخر شست و شو به آن اضافه کنید. برای خشک کردن آن نیز از ماشین لباس شویی استفاده کنید البته با دمای کم. پس از خشک شدن بی درنگ آن را بیرون بیاورید. اگر نیاز به اتو بود، پارچه را با دمای نسبتا داغ اتو کنید.

 

  

 

3- کشمیر (Cashmere) : 

حتی اگر پارچه کشمیر خیلی پوشیده نشده باشد و یا بوی عرق نگرفته باشد پس از 3 بار پوشیدن شستن آن الزامی است. پارچه کشمیر بسیار لطیف است، برای اینکه عمر بیشتر داشته باشد نباید زیاد شسته شود. برای شست و شو باید آن را در آب سرد شست. برای شست و شو با دست از یک شاپوی رقیق استفاده شود و پس از تمیز شدن به سرعت آن را از آب سرد بیرون بیاورید. برای خشک شدن، آن را در یک حوله بپیچید و روی سطحی مسطح خشک کنید. زیرا کشمیر پارچه بسیار حساسی است و باید در مراقبت از آن دقیق تر باشید.

  

4- نخ (Cotton) :

نخ میتواند دمای بالا را تحمل کند. با هر شوینده خوبی شسته میشود. از سفید کننده کلورین (Chlorine) برای شستن لباس های سفید استفاده کنید. برای شستن لباس های رنگی نیز میتوانید از سفید کننده ای که رنگ  لباس را از بین نمیبرد استفاده کنید.

 

 

5- جین (Denim) :

با ماشین لباسشویی و در درجه 40 شسته شود. (البته قابل شست و شو با دست نیز هست).

 

 بیشتر بخوانید: راهنمای علایم نگهداری از لباس6- لنین (Lenin) : 

هر لکه ای باید قبل از شسته شدن پاک شود. بعضی از انواع لنین ها قابل شست و شو با دست هستند و بعضی از آنها باید به خشک شویی برده شوند. لباس لنین سفید باید در نور آفتاب خشک شود. 

 

7- پلی استر (Polyster) : 

با آب گرم بشویید و از نرم کننده استفاده کنید. تمام پلی استر ها را میتوان به خشک شویی برد.

  

ا

8- ریون (Rayon) : 

پارچه ریون را به خشک شویی ببرید، اما بعضی از انواع این پارچه را میتوان با دست یا ماشین لباسشویی شست. با توجه به علامت های لیبل لباس، میتوانید این پارچه را با آب ولرم و یا آب سرد بشویید. کف صابون را به آرامی روی آن بکشید و با آب ولرم بشویید. پارچه را نچلانید. برای خشک شدن آن را به شکل مسطح روی یک حوله سفید بندازید. در شست و شو از سفید کننده استفاده نکنید.

 

9- ابریشم(Silk) :

معمولا بهتر است  لباس با این جنس  پارچه را به خشک شویی ببرید. اگر با دست میشویید، آن را در آب ولرم و با صابون بشویید و برای خشک شدن همانند پارچه ریون آن را بر روی سطح مسطح و یک حوله یا دستمال سفید پهن کنید. برای گرفتن آب لباس از فشار دادن و چلاندن لباس بپرهیزید. هیچ وقت در نور آفتاب آن را خشک نکنید زیرا رنگ پارچه را زرد میکند. 

 

10- پشم (Wool) : 

خشک شویی و شست و شو با دست بهترین راه پیشنهادی است. اما میتوانید با ماشین هم لباسهای پشمی را بشویید. لیبل لباس را چک کنید. اگر شست و شو را با دست انجام میدهید بهتر است آن را در آب با حرارت 30 درجه بشویید و از شوینده های خاص لباسهای پشمی استفاده کنید. در آب گرم به آرامی آن را بشویید . برای خشک کردن و گرفتن آب لباس آن را به آرامی فشار دهید و بر روی یک پارچه یا حوله تمیز پهن کنید تا خشک شود. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 نظر
  • هادی

    هادی 1397-03-25 پاسخ

    سلام.پارچه چهارخونه(پارچه شلوارک)ازکارخانهخریداری کردم.پارچش خشکه چجوری میتونم نرم ولطیف کنم.
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود