انواع پوشش سنتی مردان و زنان ایرانی

نوشته شده در تاریخ1395-12-22 توسط 2944

این روزها وقتی صحبت از لباس، مد، استایل، فشن و در مجموع صنعت تولید پوشاک میشود. بیشتر نام کشورهای غربی میدرخشد، در حالی که با در نظر گرفتن تاریخ و قدمت پارسی و وجود اقوام مختلف در ایران، نمیتوان زیبایی در رنگ، طرح، مدل و جنس لباسهای محلی ایرانی را نادیده گرفت. امید است تا با الهام گرفتن از سبک پوشش محلی زنان و مردان ایران زمین در صنعت تولید پوشاک حرف بیشتری برای گفتن در زمینه های بین المللی داشته باشیم. در مطلب زیر اطلاعاتی جهت آشنایی هر چه بیشتر در زمینه سبک لباس پوشیدن زنان و مردان ایرانی به دست می آوریم.

با  توجه به وجود اقوام مختلف در ایران طبقه بندی های گسترده ای در زمینه پوشاک وجود دارد و هر قبیله ای سبک و سیاق خاص خود در پوشاک را دارد. اگر لباسهای محلی زنان و مردان را با هم مقایسه کنیم، لباس زنان ایرانی به علت تنوع زیاد در مدل و رنگ پارچه بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.مطلب زیر ما را با سبک پوششی 7 قوم ایرانی بیشتر آشنا میسازد.

1- بلوچی

 پیراهن های بلند، شلوار های گشاد و عمامه، پوشش مرسوم مردان بلوچی است. از سوی دیگر زنان شلوارهای خود را با پیراهن های  بلند و گشاد و رنگارنگ که بلندای آن تا سر زانو میباشد ست میکنند. چون این پوشش بیشتر مورد استفاده زنانی است که کار دستی انجام میدهند، راحتی از فاکتورهای اصلی این لباس هاست.

 

 

 

 

 

 

2-بختیاری : لباسهای بختیاری از پارچه هایی تهیه میشوند که مردم را در برابر شرایط متغیر آب و هوایی حفاظت میکنند. مردان بختیاری تونیک هایی با آستین بلند یا کوتاه به تن کرده و کلاه هایی ملقب به کلاه بره به سر میکنند.

 

 

 

 

3-قشقایی:

مدل کلاه مردان قشقایی بسیار معروف است و شکلی گرد مانند دارد، که معمولا از پشم و موی گوسفند تهیه میشود و رنگش قهوه ای روشن است و بسیار نرم و دارای جنسی مرغوب است.

لباس زنان قشقایی بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و مدل این لباس در میان سایر لباسهای محلی ایرانی به شدت محبوب است. این سبک پوشش شامل دامن چیندار، تونیک هایی به رنگ روشن و روسری های بلندی که روی تونیک ها را میپوشانند. این روسری ها توسط یک دکمه که زیر چانه قرار میگیرد سر جای خود محکم می ایستند. 

 

 

 

4-گیلکی:

زنان گیلکی معمولا دامن هایی بلند میپوشند که بلندای آنها  به زمبن میرسد، این دامن ها راه راه و رنگارنگ هستند و معمولا با پیراهن ها و جلیقه های رنگارنگ که دارای ترکیب رنگی روشن هستند پوشیده میشوند. روسری های منگوله داری  که زنان گیلکی به سر میکنند دارای رنگهای شاد و سرزنده هستند. به طور کلی  رنگ و طرح پارچه لباسهای گیلکی طراوت و سرزندگی بیشتری نسبت به لباسهای سایر اقوام ایرانی دارد.

ویژگی متفاوت و قابل توجه در پوشش مردان گیلکی کمربندهای نخی است که به طور کمر خود میبندند و همچنین کلاه های استوانه ای که بسته به شرایط و مناسبات مختلف از آنها استفاده میکنند.

 

 

 

 

5-مازندرانی

در پوشش محلی مازندرانی پوشش بانوان مازندرانی بیشتر مورد توجه میباشد. این دامنها کوتاه تر از دامنهایی است که توسط سایر اقوام پوشیده میشوند. بسته به شرایط زمانی و مکانی، از دامن های کوتاه ترنیز استفاده میشود که بسیار شبیه به دامن های پوف دار کوتاه هستند.

پوشش مردان نیز شامل پیراهن های آستین بلند نخی و شلوار های شکاری و جوراب ها و کفش هایی است که معمولا تا زیر زانو میباشند. کلاه هایی از جنس پشم گوسفندان به شکلی گسترده مورد استفاده مردان مازندرانی قرار میگیرد.

 

 

 

6-کردها :

مردان کرد از شلوار هایی ملقب به شلوار کردی به عنوان لباس رسمی خود استفاده میکنند. زنان پیراهن های بلند با شلوار و ژاکت به تن میکنند. زنان و مردان کمربندهای پهنی را محکم به دور کمر خود میبندند. پیراهن ها، دامن ها و شلوار ها برای زنان و مردان باید حتما گشاد و آزاد باشد. زنان کردی جواهرات و سکه هایی را به عنوان اکسسوری استفاده میکنند به این شکل که آنها را بیشتر به روسری خود می آویزند. کفش سنتی کردی ها کلاش نام دارد.

 

 

 

 

 

 

 

7-لرها

پوشش لرها شامل روسری هایی میباشد که تمام سر و شانه و گردنشان را مییپوشاند. زنهای لر معمولا از جلیقه هایی استفاده میکنند که آستینشان کوتاه است به طوری که آستین پیراهنشان معلوم میشود. رنگ لباسهای زنان لر معمولا روشن است.

لباسهای مردانه به رنگهای قهوه ای و خاکستری میباشد و طرحهای کمتری در آنها به کار میرود. کت ها و جلیقه هایشان گشاد و راحت است و بعضی اوقات در پوشش خود از کلاه استفاده میکنند.

 

 

8-خراسانی ها :

لباس زنان و مردان خراسانی بیشتر پوشیده است. زنان و مردان خراسانی شلوار های گشاد راحت میپوشند. رنگهای لباسهای خراسانی معمولا تیره میباشد. پیراهن بلند با یقه گرد عمده پوشاک مردان خراسان است که در بعضی مواقع از عمامه نیز استفاده میکنند.

زنها هم معمولا پیراهن های بلندی میپوشند که بالای زانو قرار میگیرد و از روسری ها و شالهای بزرگی استفاده میکنند که کل سر  را میپوشانند.

 

 

ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود